Informacje dla osób planujących wakacje w Burgas

Rezerwat archeologiczny Deultum-Debelt

Rezerwat archeologiczny Deultum-Debelt

Kwi 2, 2013

W pobliżu wsi Debelt turyści, którzy zdecydowali się na tanie wakacje w Bułgarii w południowej części wybrzeża, mogą zwiedzić archeologiczny rezerwat Deultum. Miejscowość położona jest 17 km od miasta Burgas.

Deultum to zachowane ruiny osady pochodzącej ze starożytności. W ciągu 2000 lat, w regionie mieścił się jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych w południowo-wschodniej Tracji.

Najstarsze dowody osadnictwa na obszarze datuje się na koniec epoki brązu lub XIII – XII wiek p.n.e. Według historyków, nazwa pierwszej osady brzmiała Dovelt co oznaczało „miejsce pomiędzy dwoma bagnami”. Podczas panowania cesarza Wespazjana, region zmienił się w rzymską kolonię weteranów. Bliskość morza i dostępność ważnych dróg sprawiły, że osada stała się ważnym centrum handlowym. Jej nazwę zmieniona na Deultum.

W IV wieku, Deultum stało się jednym z czterech najważniejszych ośrodków prowincji Haemimont. Zmieniono jego nazwę ponownie na Develt. Miasto rozrastało się. W drugiej połowie V wieku zostało otoczone nowymi murami.
Miasto zanotowało spadek swego znaczenia na początku VII wieku. Stało się po raz kolejny ważną osadą podczas panowania chanów bułgarskich. W 812, chan Kroum podbił twierdzę i przekształcił Develt w ważny punkt graniczny między Bułgarią a cesarstwem bizantyjskim.

W 1881 zostały wykonane pierwsze badania archeologiczne, ale poważna praca zaczęła się w tym regionie w 1980 roku. Naukowcy odkryli mury średniowiecznej twierdzy, starożytne nekropolie i główną łaźnię publiczną. Rezerwat robi naprawdę imponujące wrażenie, więc jeśli ktoś odpoczywa nad Morzem Czarnym w Bułgarii, niezależnie od tego czy są to apartamenty Kraniewo czy noclegi w Warnie, warto zorganizować sobie wycieczkę w ten region. Dotychczas archeolodzy odkryli 20 obiektów z różnych epok i ponad 20 000 artefaktów.
Prace wykopaliskowe są cały czas prowadzone i archeolodzy są przekonani, że czeka ich jeszcze wiele do odkrycia w tym regionie. Rozbudowa tego typu atrakcji może przyczynić się również do intensywniejszego rozwoju turystyki na tym obszarze, czyniąc region ciekawym dla zagranicznych inwestorów, którzy być może zdecydują się na inwestycję oszczędności w zagraniczne nieruchomości właśnie w Bułgarii.

Deultum-Debelt jako rezerwat archeologiczny funkcjonuje od 1988 roku. Do jego najciekawszych obiektów należy zaliczyć rzymską łaźnię, budynki publiczne i twierdzę z III-IV wieku, mały średniowieczny zamek, który pochodzi z okresu V-XIV wiek oraz kościół wybudowany w okresie panowania cara Borysa I (IX wiek).